Nórsko chce zastaviť odlesňovanie

1 rok ago Veronika D Comments

Nórska vláda prisľúbila, že ako prvá krajina na svete zastaví odlesňovanie. Vláda bude prispôsobovať podmienky verejného obstarávania tak, aby neprispievalo k odlesňovaniu a aby dažďové pralesy ostali zachované. Nórsko je jednou z mála krajín, ktoré finančne prispievajú na ochranu lesov a aktívne sa angažujú v zlepšovaní klímy na Zemi.

V podstate to znamená, že podniky, ktoré sa podieľajú akýmkoľvek spôsobom na ničení lesov, tak nebudú mať možnosť uspieť vo verejnom obstarávaní.

Za ničením dažďových pralesov je veľa vecí, od dopytu po dreve až po odlesňovanie z dôvodu pestovania sóje, či výroby palmového oleja. Vláda tak nebude kupovať žiadne produkty, ani služby, ktoré súvisia s deforestáciou.

Nórsko chce zastaviť odlesňovanie

Nórskom by to nemalo skončiť. Organizácie za záchranu pralesov apelujú aj na ostatné krajiny, hlavne Veľkú Britániu a Nemecko, ktoré spolu s Nórskom na klimatickom summite v roku 2014 v New Yorku volali po zastavení odlesňovania.

Nórsko spolu s ostatnými severskými krajinami patrí medzi najekologickejšie krajiny aj napriek tomu, že je závislé od ťažby ropy v Severnom mori. Nórsko podporuje svojich občanov pri inštalácii solárnych panelov a taktiež vyhlásilo, že do roku 2025 prestane predávať autá poháňané fosílnymi palivami.

Mohlo by vás zaujímať: Koľko váži Zem

Odlesňovanie

O probléme odlesňovania sa posledné roky hovorí čoraz viac. Zvyšuje sa dopyt po plodinách ako sója, či po palmovom oleji, ktorý sa získava z palmy olejnej. To a ešte dopyt po dreve ako takom, či už na výrobu papiera alebo na stolárstvo. Dažďové pralesy miznú vysokou rýchlosťou, čo škodí našej planéte.

Nórsko chce zastaviť odlesňovanie